Lettres and Letters

În cadrul catedrei de limbi străine a Liceului Tehnologic „Iorgu Vârnav Liteanu” apare bianual revista bilingvă (franceză – engleză) „Lettres & Letters”. Revista are cod ISSN (INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER) acordat de Biblioteca Națională a României și apare în format electronic:

Numărul 2 – 2023

Numărul 1 – 2023

Numărul 2 – 2021

Numărul 1 – 2020

Numărul 1 – 2021

În paginile revistei puteţi citi articole despre activităţile desfăşurate în şcoala noastră, dar și informații despre concursuri privind limbile străine. Scriitorii liceului nostru vă încântă cu creaţii proprii: eseuri, compuneri şi poezii. Datorită parteneriatelor E-twinning şi Epals elevii din Mexic, Lituania, Norvegia, Italia, Polonia au avut ocazia să-şi publice creaţiile în revista „Lettres & Letters”.

În luna mai, 2016, revista bilingvă “Lettres&Letters”, coordonată de prof. Belciug Briana și prof. Marleneanu Cerasela, a participat la Concursul Internațional de reviste școlare Tinerețe și Jurnalism, ediția a VI-a, unde a obținut locul I.

Mesajul coordonatorului concursului:
„Vă rugăm să transmiteți sincere felicitări echipei care s-a ocupat de revista școlară și să le înmânați câte o copie după diplomă fiecărui membru al echipei dumneavoastră. Vă mulțumim că ați dat curs dorinței noastre și v-ați înscris în acest concurs. Vă felicităm pentru efortul depus în realizarea revistei instituției dumneavoastră!” (cu stimă, prof. Matica Dan)

Doar o parte din colectivul de redacţie al revistei bilingve “Lettres&Letters”(de la stânga la dreapta): elev Bîrgăuanu Gabriel, elevă Matachi Simona, elevă Tanasă Sabina, elevă Vornicu Nicoleta, prof. Marleneanu Cerasela, elevă Chihaia Ana Maria, prof. Belciug Briana, elevă Tihulcă Roxana, elevă Pascaru Cătălina, elevă Manoliu Maria.

De aici se poate descărca diploma.