„Volta Circuits” ne vizitează!

Astăzi, 14 decembrie2023, școala noastră a avut plăcerea de a primi vizita unei echipe de elevi de la Colegiul Național Petru Rareș Suceava pasionați de Inventică și Robotică. Elevii Ungureanu Paul Andrei, Turculeț Alexandru, Bertea Cezara Elena și Țibichi Gabriel Ioan reuniți sub titulatura ”Volta Circuits” au acumulat deja o experiență avansată în cele două domenii și un palmares impresionant obținut prin participarea la concursuri internaționale de profil de la care s-au întors cu premii și locuri importante. Acum ei se pregătesc pentru următoarea competiție, ”First Tech Challenge”, care va avea loc în luna aprilie a anului viitor în SUA. Robotul cu care vor participa este realizat deja aflându-se în stadiul de calibrare a părții de software. Elevii de la Liceul Tehnologic Iorgu Vârnav Liteanu au putut urmări o demonstrație de funcționare a acestui robot. Participanții au dialogat cu musafirii, întrebările au vizat aspecte tehnice și de concurs, costuri și finanțare, despre complexitatea construcției unui robot. A fost o experiență inedită și interesantă care cu siguranță a avut darul de a ne aduce mai aproape de înțelegerea acestui domeniu tehnic de viitor. Mulțumim ”Volta Circuits” și succes în competițiile viitoare!

Prof. Ioan Mancaș

SNAC_Prezentare_proiect_22_23