Ceainăria Cărţilor

Clubul de carte își propune promovarea lecturii și implicarea elevilor de toate nivelurile în activități conectate cu cartea. Iubirea pentru lectură se învață. Orele de limba și literatura română, de comunicare sau consiliere și orientare nu sunt suficiente pentru a forma un obicei din a citi. Proiectul Ceainăria cărților se adresează tuturor elevilor, preșcolari, nivel primar, gimnazial și liceal și are la bază conectarea lor cu obiceiul zilnic de a citi.
Pentru a facilita legătura cu lumea magică a cărților, activitățile se vor desfășura ăn cadrul Centrului de Documentare și Informare al Liceului și vor fi coordonate de o echipă de cadre didactice și voluntari ai Consiliului Școlar al Elevilor, care fac din lectură un mod de viață.
Activitățile derulate în cadrul proiectului vor fi adaptate în funcție de vârsta elevilor participanți, iar textele alese pentru lectură/analiză vor avea elemente de interes pentru vârsta lor.